Soros György világhírű magyar-amerikai tőzsdei befektető, devizaspekuláns, üzletember, társadalmi aktivista és filantróp. Emellett ő a ma élő legnagyobb vagyonnal rendelkezők egyike.
A jelenleg 24 milliárd dollárra becsült nettó vagyonával Soros óriási politikai befolyást gyakorolhat a világban. Jellegzetes módszere, hogy bizonyos időpontokban bizonyos piacokon nagy befektetéseket eszközöl, így képes megingatni a részvény- és devizapiacokat is.
Élete kezdete és karrierje
Soros Magyarországon született, és egy náci szocialista kormány által vezetett országban nőtt fel. Később elmenekült szülőhazájából, hogy a London School of Economics egyetemre iratkozzon be. Ezzel egyidőben pincérként és vasúti portásként dolgozott.
Egy kereskedelmi bankban kezdte pénzügyi pályafutását, de 1969-ben kilépett, hogy elindítsa első kockázatitőke-alapját Double Eagle néven. Soros az alapból származó nyereséget arra használta fel, hogy elindítsa második alapját, amelynek neve Soros Hedge Management volt.
Ekkor a Double Eagle alap nevét Quantum alapra változtatta, és a továbbiakban ez az új vállalat lett üzleti vállalkozásai fő tanácsadója.
Indulásakor a Quantum befektetési alap mindössze 12 millió dollár értékű eszközt kezelt. Soros befektetésekben megmutatkozó tehetségének köszönhetően azonban a vállalat sikeresen növekedett, és 2011-re már több mint 25 milliárd dollárnyi eszköz kezelését végezte, ami Soros egyéni nettó vagyonának jelentős százalékát képezte.
Az alap elindításától a 80-as évekig már ügyes kereskedőként szerzett magának nevet, de a nagy áttörés még csak azután következett.
Az ember, aki megtörte a Bank of Englandet
Soros 1992 szeptemberében legendás befektetési szereplőként szilárdította meg hírnevét abban az időszakban, amikor a brit kormány úgy döntött, hogy leértékeli a brit font sterlinget. A Quantum Csoporton keresztül Soros több milliárd értékben adott el font sterlinget közvetlenül a leértékelés előtti időszakban, amelynek nagy részét kölcsönzött pénzzel vásárolta meg.
A leértékelést követően óriási mennyiségben vásárolt vissza fontot, és sikerült visszafizetnie az eredetileg kölcsönzött összes pénzt, és közel 1 milliárd dollár nyereségre tett szert.
Bár sokan voltak, akik a font shortolásából profitáltak ebben az időszakban, mindenki más ügyletei eltörpültek Soros ügyletei mellett. Emiatt kapta Soros az új nevét: „az ember, aki megtörte a Bank of Englandet”.
Ellentmondás
Sorosnak voltak ellentmondásos ügyletei a pénzpiacokon is. Bár mindig is tagadta, hogy részt vett a thaiföldi baht ellen intézett 1997-es spekuláns-támadásban, a nevét mindmáig összefüggésbe hozzák a következő évben Ázsiában végigsöprő pénzügyi válsággal.
Mahathir bin Mohamad, Malajzia miniszterelnöke volt az egyik, aki azzal vádolta meg Sorost, hogy befolyásolja a ringgit értékét. Abban az időben nagyon kevesen tudták, hogy valójában dollármilliárdokat vesztett a válságon.
Eközben 2002-ben egy francia bíróság egy 1998-as, a Société Générale pénzügyi szolgáltató részvényeit érintő ügylethez kapcsolódóan bennfentes kereskedésben való részvétel miatt bűnösnek találta Sorost. A bíróság 2,2 millió euróra büntette meg.
Soros kereskedési filozófiája
Soros György rövid távú, spekulatív kereskedőként szerezte hírnevét, aki óriási és magas tőkeáttétellel rendelkező téteket tesz a pénzügyi piacok valószínű elmozdulásának irányában.
Fedezeti alapja arról ismert, hogy olyan globális makrokereskedési stratégiákkal foglalkozik, amely a devizaárfolyamok, részvények, nyersanyagárak, kötvények vagy származtatott befektetések árfolyamának mozgására alapozva óriási, egyirányú téteket tesz makrogazdasági elemzések alapján.
Úgy tűnhet, hogy Soros ösztönösen hajtja végre ügyleteit – ami részben igaz is –, de befektetéseit gyakran alapos piackutatás és elemzés alapján hajtják végre. Soros György saját kereskedési filozófiáját reflexivitásnak nevezi. Végül is nem számít, hogy mi a titka, a lényeg, hogy a befektetések világában biztosan tudja, hogy mit csinál.