4681 views

A kriptovaluták értékelése

A kriptovaluták értékelése

A kriptovaluták igazán egyedülálló befektetési típust képviselnek. Egy kriptovaluta bármely adott napon két vagy akár három számjegyű nyereséget vagy veszteséget produkálhat, ami hihetetlenül megnehezíti a legtöbb kereskedő számára egy adott érme tényleges kriptovaluta értékének meghatározását.

Ha azonban Bitcoinba vagy más digitális valutába fektet be, fontos tudnia, hogyan lehet összehasonlítani egy valuta aktuális kereskedési értékét és tényleges (belső) értékét, mivel ez segít eldöntenie, mikor vegyen (ha a piac alulértékelt), vagy adjon el (ha a piac túlértékelt)

Bár a hagyományos értékelési modellek, amelyeket a kötvények,részvények, hitelpénzek vagy árucikkek értékének meghatározására használnak, nem túl jól lefordíthatók kriptovalutákra. Ez azért van, mert nem rendelkeznek osztalékfizetéssel, ismétlődő pénzáramlással vagy egy meghatározott, megbecsülhető végértékkel.

Mégis vannak olyan modellek, amelyek abszolút és relatív értékeléssel segíthetnek meghatározni egy kriptovaluta valós értékét. Ne feledje, hogy az értékelési modelleket nem szabad önmagában a kriptovalutákba való befektetés alapjaként használni, de segíthetnek megérteni a digitális valuta értékét befolyásoló erőket.

Abszolút értékelési modell – Fisher-féle forgalmi egyenlet monetáris modellje

A Mennyiségi pénzelméletként is ismert teória hasznos eszköz a kriptovaluták értékeléséhez. Ennek az az oka, hogy ez a modell arra törekszik, hogy meghatározza a kriptovaluta hálózaton belüli felhasználók számára biztosított értékét, és ezt az értéket az érmék kínálatához és forgási sebességéhez kapcsolja, hogy kiszámítsa, mit ér az egyes érme.

Ez egy makroökonómiai modell, amely felhasználható a pénzkínálat, annak sebessége, valamint az árszint és a kiadási index összekapcsolására. A forgalmi egyenlet:

MV = PQ

Ahol:

  • M = Egy gazdaság átlagos, forgalomban lévő nominális pénzkínálata. Ebben az esetben ez egy adott kriptovaluta teljes érmeszámát jelenti.
  • V = Ez a pénz forgási sebessége, amely az érme elköltésének gyakoriságát méri.
  • P = Egy kriptovaluta árszintje.
  • Q = A reálkiadások indexe.

A Fisher-féle forgalmi egyenlet monetáris modelljének felhasználási esetei

A forgalmi egyenlet használata, a legáltalánosabb értelemben, egy kriptovaluta értékeléséhez számos felhasználási esetben szükséges, az alábbiakat is beleértve:

  • A forgalmi egyenlet használata, a legáltalánosabb értelemben, egy kriptovaluta értékeléséhez számos felhasználási esetben szükséges, az alábbiakat is beleértve:
  • Becslés készítése arról, hogy a kriptovaluta várhatóan mekkora piaci részesedést ér el, valamint egy S-elfogadási görbe kínálása.
  • A kriptovaluta forgási sebességének előrejelzésére tett kísérlet.
  • A valuta jövőbeli hasznosságának a jelenbe történő áthozásához szükséges diszkonttényező meghatározása.

A Mennyiségi pénzelmélet korlátai

Mint minden más gazdasági modellnek, ennek a modellnek is megvannak a maga korlátai a kriptovaluták értékelésére vonatkozóan. Ezek a korlátok az alábbiak:

  • A kriptovaluták forgási sebességéről nem sok adat áll rendelkezésre, és a rendelkezésre álló kevés információ kriptovalutánként változik.
  • A láncon belüli kriptovaluta-tranzakciókat a hitelvaluták GDP-jének helyettesítésére használják. Ugyanakkor ezeknek a tranzakcióknak a jelentős számát csak az egyik tőzsdéről a másikra mozgó érmék adják.
  • Nem könnyű pontosan meghatározni azoknak a tokenek százalékos arányát, amelyekkel ténylegesen kereskednek, amelyet figyelembe kell venni a kibocsátásban.
  • Egyéb kapcsolódó részleteket is nehéz meghatározni. Például nem könnyű meghatározni, hogy a forgási sebesség milyen mértékben korrelál más változókkal, vagy olyan esetekben, amikor önállóan kell kezelni, illetve hogyan kell figyelembe venni a láncban lévő villák értékét.

Kriptovaluták relatív értékelési modelljei

Lehetőség van a kriptovaluták relatív értékelési modelljeinek használatára is. Ám ez egy olyan terület, ahol jelenleg kevés igazán meggyőző munka áll rendelkezésre. Mégis létezik néhány érdekes mérőszám, amely felhasználható az összehasonlításhoz, és így segít a relatív értékelések megállapításában. Ezek az alábbiak:

  • Érték-tranzakciók aránya: A hálózati érték-tranzakciók (NVT) aránya a kriptovaluta piaci kapitalizációjának dollárértékét méri a napi tranzakciós volumenhez viszonyítva.
  • Tranzakciók másodpercenként: Ez egy hasznos mutató a kriptovaluták számára, amelyek a fogyasztók tömeges elfogadását keresik.
  • A valuta tulajdonosi bázisának jellemzői: Egy adott kriptovaluta értékének egy része olyan tényezőktől függhet, mint például az adott számon felüli érmét birtokló felhasználók száma, a tulajdonjog koncentrációja és a kínált érmék százalékos aránya a felhasználói állományokhoz képest.
  • A bányászat jövedelmezősége: A kriptovaluta bányászatának természete, illetve az, hogy a nyereséges bányászok milyennek találják, hasznos mutató a tulajdonosi struktúra vizsgálatakor.
  • Forgalmazási és kereskedési volumenek: Ez azt vizsgálja, hogy mely tőzsdéken érhető el kriptovaluta, és hogyan oszlanak meg a tranzakciós volumenek ezeken a tőzsdéken.

Zárszó

Nyilvánvaló, hogy még sok a teendő az olyan modellek kifejlesztésével kapcsolatban, amelyek pontosan értékelik a kriptovalutákat. Bármely digitális érme jövőbeli értékét össze kell kapcsolni egy adott projekten belüli tét-, ösztönző- és forgalmazási modellekkel. Ezt szem előtt tartva valószínű, hogy a jövőben olyan modelleket fejlesztenek majd ki, amelyek minden érmét önállóan egyenként, nem pedig egy univerzális modellként vizsgálnak meg.